Współczesne trendy wyposażenia łazienki opierają się na coraz to nowszych rozwiązaniach. Standardowa armatura łazienkowa taka jak panele natryskowe, słuchawki z hydromasażem czy kabiny prysznicowe bez brodzika można spotkać w prawie każdym nowocześnie urządzonym mieszkaniu. Coraz częściej zamiast popularnych kwadratowych lub półokrągłych kabin prysznicowych montuje się ścianki prysznicowe.
Ich główną zaletą jest możliwość wydzielenia miejsca natryskowego nawet na bardzo małej przestrzeni. Są wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu jedne łatwiej jest utrzymać w czystości, a niektóre trudniej. Na co zwrócić więc uwagę przy zakupie ścianki prysznicowej, aby móc cieszyć się nią przez długie lata?
Materiał wykonania
To bardzo ważne, z jakiego materiału zrobiona jest ścianka. Najlepszym wyborem jest szkło hartowane wysokiej jakości. Jest ono odporne na pęknięcia czy zarysowania, a także zmianę temperatur. Jeśli już dojedzie do zbicia szkła, rozpadnie się ono na drobne kawałki o tępych krawędziach, dzięki czemu ryzyko skaleczenia będzie mniejsze. Nie poleca się wybierania kabin z tworzyw sztucznych.
Są one trudniejsze w czyszczeniu, gdyż osad łatwiej się na nich osadza. Częściej pękają i gorzej prezentują się wizualnie.
Grubość
Minimalna grubość szkła hartowanego, z jakiego powinna być wykonana ścianka prysznicowa to 6 mm. Przykład produktu znajdziecie w ofercie hurtowni z asortymentem łazienkowym REA HURT – profesjonalnego sklepu z tego typu produktami. Nie znaczy to jednak, że im grubsza ścianka, tym lepiej. Wiele zależy od konstrukcji ścianki prysznicowej i tego, czy jest ona stawiana bezpośrednio na podłodze, czy na brodziku. W kabinach bezprofilowych zalecana grubość szkła wynosi 8-10 mm.
Kształt i design ścianki prysznicowej
Ścianki prysznicowe można także montować „na wymiar”. Jest to idealne rozwiązanie do posiadaczy łazienek o niestandardowej budowie, np. pod skosem albo w bardzo małych pomieszczeniach.
Dobierając profile i elementy konstrukcji, należy pamiętać, aby wybierać, te, które są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Warto też zwrócić uwagę na nieskomplikowaną budowę bez zbędnych zakamarków, w których w przyszłości możne gromadzić się brud.