Odbojniki do drzwi wydają się zbędnymi gadżetami. Każda rozsądna osoba jest w stanie bowiem tak otworzyć drzwi, by nie uderzyć nimi w ścianę czy mebel. Owszem, zachowując ostrożność można wielokrotnie otwierać i zamykać drzwi, nie uderzając nimi w przeszkody. Wystarczy jednak tylko raz popełnić błąd i otworzyć drzwi za mocno, by uszkodzić ścianę, klamkę drzwi, a często i ich powierzchnię. Stosując tego typu odbojnik do drzwi takie ryzyko przestaje istnieć.
Jaki odbojnik jest najlepszy?
Nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie jaki odbojnik do drzwi jest tym najlepszym. Najbardziej sprawdzają się odbojniki podłogowe, choć w wielu sytuacjach lepsze jest inne rozwiązanie. Amortyzatory do drzwi – bo o nich mowa – mogą zminimalizować ryzyko zbyt szybkiego otwarcia drzwi. Niektóre amortyzatory do drzwi działają w bardzo fajny i specyficzny sposób. Drzwi do pewnego momentu otwiera się normalnie, dopiero przy otwieraniu ich zbyt szeroko, amortyzator zaczyna działać. Takie drzwi otwiera się już z trudem i tylko do danego momentu. Takie amortyzatory jednak są dużo droższe niż odbojniki. Odbojnik do drzwi można kupić już za kilka złotych.
Montaż odbojników do drzwi musi być prawidłowy
Aby odbojniki do drzwi spełniały swoją rolę, muszą być zamontowane w prawidłowy sposób. Jeśli są to odbojniki do zamontowania na podłodze, zawsze trzeba użyć odpowiedniej grubości wkrętów. Zbyt cienkie to duże ryzyko wyrwania odbojnika przy pierwszym gwałtownym uderzeniu o niego drzwiami. Nie bez znaczenia jest też odległość od ściany czy mebla. Zawsze warto odbojnik montować blisko ściany czy mebla, jednak nie zbyt blisko. Niektóre drzwi są nieco wiotkie. Odbojnik może więc zatrzymać dolną część drzwi, środkowa i górna minimalnie uginając się i tak w takiej sytuacji uderzy w ścianę czy inną przeszkodę.