Rzepak jest rośliną wszechstronną, z której można wytworzyć wiele produktów codziennego użytku — oleje i pasza dla zwierząt to tylko niektóre z przykładów. Ostatnimi czasy w branży produkcji świec zapachowych popularność zyskuje mało jeszcze znany wosk rzepakowy. Jak on powstaje i jakie ma właściwości?
Wosk rzepakowy — wytwarzanie
Na początek garść podstawowych informacji. Rzepak to roślina oleista z rodziny kapustowatych. Ja sama nazwa wskazuje, produkuje ona olej pochodzenia roślinnego — można go znaleźć w nasionach. Jego z kolei używa się głównie do produkcji kolejnych produktów pochodnych. Wosk rzepakowy uzyskuje się poprzez uwodornienie oleju z rzepaku. Proces ten polega w skrócie na podgrzewaniu nienasyconych tłuszczów, które z pomocą wysokiej temperatury i odpowiedniego katalizatora przekształcają się w tłuszcze nasycone. W ten sposób olej zmienia stan skupienia i staje się woskiem. Więcej o wosku rzepakowym znajdziesz pod adresem https://topwosk.pl/pl/c/Wosk-rzepakowy/44.
Wosk rzepakowy w świecach zapachowych — właściwości
Ze względu na swoje właściwości, wosk produkowany z nasion rzepaku zaczyna stanowić alternatywę dla pozostałych materiałów służących do produkcji świec zapachowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że wosk rzepakowy jest:
- ekologiczny — nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego ani chemicznego,
- bezpieczny dla zdrowia — podczas spalania świecy z wosku rzepakowego nie wytwarza się szkodliwych związków chemicznych,
- wydajny — gwarantuje czyste i powolne spalanie świecy bez względu na temperaturę otoczenia,
- przyjazny dla środowiska — ma naturalnie przyjemny zapach, a przy tym jest całkowicie biodegradowalny.
Jak widać, wosk rzepakowy stanowi roślinny zamiennik tradycyjnych, często niebezpiecznych substancji takich jak ropopochodna parafina. Co prawda, jego produkcja wciąż jest dość kosztowna i pracochłonna, ale warto zainwestować w wytwarzanie tego naturalnego produktu wolnego od pestycydów lub sztucznej chemii.